צור קשר

קניית רכב למטרות עבודה

ישנן סיבות רבות לקניית רכב. רוב האנשים רוכשים רכב לשימוש עצמי או לשימוש משפחתי פרטי, אך קיים גם סוג שונה של רכישות, אשר מתבצעות בעיקר במגזר העסקי במשק ובהן נרכשים רכבים למטרות עבודה. 
 
מדובר בדרך כלל בחברות ובתי עסק גדולים, אשר זקוקים לרכבים אלו כחלק מהפעילות השוטפות של העסק. דוגמאות לעסקים אלו הם עסקים בענף הבנייה, אשר זקוקים לרכבים שישמשו אותם במהלך עבודת הבנייה, בתי עסק ומסעדות בתחום המזון, אשר מציעים שירותי משלוח עד בית הלקוח, חברת שליחויות אשר מעבירה חבילות לכתובות ויעדים שונים ברחבי המדינה ועוד.

הבדלים בין קניית רכב פרטי לקניית רכב לצורכי עבודה

בניגוד לרכבים פרטיים מסוגים מאד ספציפיים (רכבים משפחתיים בדרך כלל) אשר נמכרים ליחידים, בכמות קטנה, רכבים יד שניה למטרות עבודה נמכרים לרוב בכמויות גדולות יותר וסוגי הרכב הנפוצים הם במרבית המקרים רכבים מסחריים, רכבי שטח, משאיות וטנדרים.
 
הבדל נוסף בין רכבים פרטיים לרכבים שנרכשים למטרות עבודה הוא שבעוד שבקניית רכב פרטי ניתן גם לבחון אפשרות לרכישה של רכב יד שניהברכב שנקנה למטרות מסחריות ברוב המקרים הן מנוס מלרכוש רכב חדש מהניילון. 
 
אופציה נוספת שטרם דיברנו עליה היא השכרת רכב. אנשים רבים בוחרים שלא לרכוש רכב כלל, אלא להשכיר רכב מחברת ליסינג במקום זאת. אפשרות זו גם היא פחות רלוונטית לעסקים גדולים ונפוצה יותר בקרב גורמים פרטיים.
 

מה צריכים חברות ובתי עסק לבדוק לפני קניית רכב עבודה?

בחברות גדולות קיים בדרך כלל אדם (אחד או יותר), אשר אחראי על תחום הרכב בחברה ואדם נוסף אשר אחראי לאשר את הרכש. בכדי לבצע עסקת רכישה טובה שתתאים לבית העסק חשוב ששני גורמים אלה יפעלו במקביל, כאשר האדם שמתמחה בתחום הרכב ימסור מפרט מדויק של סוגי הרכבים להם זקוקה החברה ואיש הרכש יפעל בכדי להשיג את ההצעה הטובה והמשתלמת ביותר עבור הרכבים המבוקשים.
 
בדומה לגורמים פרטיים, גם בתי עסק צריכים לבחון היטב את פרטי העסקה ולוודא שהסחורה שהם מקבלים איכותית ותואמת למה שהזמינו בעת ביצוע מכירת רכב.
 
חברת שליחויות למשל, אשר מזמינה רכבי שליחות וקטנועים חייבת לוודא שסוג הרכבים ו/או הקטנועים שהזמינה יכול לשאת חבילות במשקלים כבדים ושיש לשליח מקום בכלי הרכב לאחסן זמנית את המטען בזמן שהוא עושה את דרכו אל כתובת היעד.
באופן דומה, חברות בנייה יזדקקו בדרך כלל לרכבים בעלי מפרט מאד ספציפי עבור עבודות הבינוי שלהן, וחברות הובלת דירות או ציוד כבד, יירצו רכבים גדולים (לרוב משאיות) עם מקום שיכול להכיל מטען בעל נפח גדול, כמו תכולה מלאה של דירה למשל.

לסיכום, לפני מכירת רכב כדאי מאד לנתח מהם הצרכים המדויקים שלנו ולעשות סקר שוק והשוואה מקיפה של מספר חברות, על מנת לקבל את ההצעה הטובה והמתאימה לנו ביותר.
המאמר נכתב על ידי צוות חברת HFD שליחויות ולוגיסטיקה.
 
לקריאה נוספת על קניית רכב:
ליסינג תפעולי