צור קשר

מדריך העברת בעלות רכב

כל מה שחובה לדעת

לא מצאת רכב מהמבצעים הקיימים? חפש בלוח יד שנייה בקבוצת תמיר

יצרן

דגם

משנת

עד שנת

תיבת הילוכים

טווח מחירים

-

מחיר מ-

מחיר עד

טקסט חופשי

טרייד אין רכב
רכשתם מכונית יד ראשונה או שנייה? עליכם להעביר את הבעלות על הרכב לידיכם. על פי תקנות התעבורה, ולפי ההוראות של משרד התחבורה, האחריות לביצוע העברת בעלות על רכב היא של הבעלים הרשום. 
 
חשוב לדעת כי כל עוד לא ביצעתם העברת בעלות, הרכב בעיני החוק לא נמצא בעלות הקונה, גם אם הוא שילם את מלוא התמורה בעדו, וקיים סיכון כי עבירות תנועה ודוחות חניה יהיו מיוחסים למוכר הרכב. לכן, חשוב מיד בסוף העסקה לבצע העברת בעלות מסודרת וכנדרש בחוק, גם בעסקאות טרייד אין.
 

כדאי לדעת כי תקנה חדשה של שר התחבורה ישראל כץ, שנכנסה לתוקף באפריל 2016, מאפשרת לציי הרכב ולחברות הליסינג לבצע העברת בעלות בעצמן, כך ניתן לחסוך זמן רב והמתנה ארוכה בסניפי רשות הדואר לצורך העברת הבעלות על הרכב.

איך עושים העברת בעלות לרכב

רגע לפני שאתם ממהרים לשלם תמורת רכב יד שנייה ולסיים את העסקה, ולפני שמבצעים העברת בעלות, חשוב לבצע מספר בדיקות הכרחיות כגון:   

בדיקה לפני חתימה

רגע לפני שאתם ממהרים לשלם תמורת רכב יד שנייה ולסיים את העסקה, ולפני שמבצעים העברת בעלות, חשוב לבצע מספר בדיקות הכרחיות כגון:      
 
 • בדיקת הרכב באור יום כדי לגלות נזקים, פגמים בפח ובשאסי
 • בדיקת המזגן ומערכות חשמל וכדומה.
 • בדיקת תעודת הזהות של המוכר כדי לוודא שהוא בעל הרכב ולא מדובר בסוחר.   
 • בדיקה במשרד הרישוי של מספר הבעלויות הקודמות על הרכב.
 • בדיקת קילומטראז'. בדיקת עיקולים ושעבודים במשרד הרישוי. 
 
חשוב לברר מי רשום כבעל הרכב, כדאי לדעת כי ברישיון הרכב ניתן לבדוק את זהות בעל הרכב הנוכחי והאם היו בעלים קודמים לפני. כך לדוגמה אם מופיע ברישיון הרכב המספר 00 הבעלים הנוכחי של הרכב הוא יד ראשונה, אם מופיע 01 הבעלים הוא כבר יד שנייה וכך הלאה. ראוי לציין כי ברכב יחסית חדש, מספר בעלים רב צריך להדליק אור אדום ויש לבצע בדיקות מקיפות כדי למזער סיכונים ולהימנע ממעשי תרמית.

הצגת תעודת זהות של המוכר

בעת העברת בעלות יש לוודא כי בעל הרכב מציג אותו בפניכם, לכן עליכם לדרוש ממנו להציג תעודת זהות ולבדוק כי הוא מופיע כבעלים חוקיים ברישיון הרכב. במקרים בהם חבר, אח, קרוב, שכן וכדומה מציג את הרכב וטוען כי הוא רק עוזר לבעלים, ברוב המקרים תוכלו לדעת כי מדובר בסוחר רכב, עם זאת יתכן כי באמת חבר או אדם קרוב מסייע לבעלים החוקיים. 

העברת בעלות רכב דרך האינטרנט

 
בחודש מאי 2021 פתח משרד התחבורה אפשרות לבצע העברת בעלות רכב דרך האינטרנט. על מנת ליהנות מהישרות החדש הן המוכר והן הקונה צריכים להיות מעל גיל 16 ולבצע רישום מראש באזור האישי הממשלתי. את העברה ניתן יהיה לבצע כאשר שני הצדדים צריכים להיכנס במקביל לאזור האישי על מנת לבצע העברת בעלות. חשוב לשים לב שאם אחד או יותר מהתנאים מתקיים לא ניתן לבצע העברות בעלות באתר:
 1. רישיון הרכב אינו בתוקף
 2. הרכב רשום על שם שני בעלים מרובים
 3. מדובר ברכב ציבורי
 4. קיים שעבוד על הרכב
 5. במקרה וקיים recall על הרכב תצרכו להתקשר מראש למוקד 5678* לקבלת פרטים אודות טיפול בקריאה.
 6. במידה ובעל הרכב קיבל הנחה מתוקף תקנה 272א יהיה לשלם הפרש תשלום בגין אגרת הרכב במשרד הרישוי.
 7. במידה וישנן הגבלות מגורמי האכיפה על הרכב, המגבילה את ביצוע העברת הבעלות. יהיה עליכם לברר על מהות ההגבלה.

לסכם את עניין הביטוח לפני העברת בעלות

אחד הנושאים החשובים ביותר לפני העברת בעלות הוא נושא הביטוח. חשוב לציין כי פוליסת ביטוח היא חוזה אישי לכן במקרים מסוימים מיד לאחר העברת הבעלות על הרכב פוקעת הפוליסה. בעקבות פסק דין תקדימי של בית המשפט העליון שונתה הפקודה לרכב מנועי ונקבע בסעיף 13 כי שינוי בבעלות הרכב אינו פוטר את חברת הביטוח מאחריות, למעט מקרים מסוימים.
 

עם זאת חשוב לדעת כי בנזקי רכוש חברת הביטוח יכולה להתנער מאחריותה, לכן מומלץ לרכוש ביטוח חובה ומקיף מיד לאחר העברת הבעלות, גם אם המוכר בנדיבותו הרבה מציע להשאיר את הפוליסה עד סיומה. אפשרות נוספת היא ליצור קשר עם חברת הביטוח המבטחת ולברר האם היא תסכים לבטח בתנאים דומים, כאשר בית המשפט קבע כבר כי לא ניתן לשלול את הכיסוי הביטוחי לאחר העברת הבעלות בכל מקרה, אלא אם הסיכון השתנה עבור חברת הביטוח.
 

היכן ניתן לבצע העברת בעלות לרכב

ישנן 3 אפשרויות לביצוע העברת בעלות לרכב
 • סניף דואר, כדאי לוודא מראש כי סניף הדואר מחובר למחשבי רשות הרישוי על מנת לבצע הליך זה.  
 • באתר משרד הרישוי כאן 
 • באזור האישי הממשלתי כאן

עליכם לדאוג מראש: 

 • לרישיון רכב בתוקף 
 • תעודת זהות של המוכר והקונה

כמה עולה העברת בעלות לרכב 

 
נכון לסוף שנת 2021 העברת בעלות לרכב דרך "האזור האישי" תעלה 206 ש"ח לעומת 219 ש"ח בסניף הדואר
 

אחריות על העברת הבעלות בעסקת טרייד אין רכב

כאמור, בעסקת טרייד אין רכב האחריות על ביצוע העברת בעלות מוטלת על המוכר, גם בעסקאות טרייד אין. כיום חברות הטרייד אין יכולות לבצע את העברת הבעלות בקלות יחסית וללא צורך להגיע פיזית לסניף דואר. על חברת הטרייד אין לקבל הרשאה לביצוע העברת בעלות על כלי הרכב הנמצאים ברשותה באמצעות חיבור ישיר בין מחשבי החברה למחשבי רשות הרישוי, כך היא יכולה להנפיק בעצמה את טופס העברת הבעלות, ולחסוך זמן רב ועלויות שונות.
 
במהלך העברת בעלות ניתן לראות במחשבי חברת הטרייד אין המחוברים למחשבים של רשות הרישוי האם ישנם שעבודים על הרכב, מומלץ לקונה להיות נוכח בעת העברת הבעלות, יש לסכם מי משלם את העלות, הקונה חייב להגיע עם תעודת זהות שלמה ובתוקף. יודגש כי אם קיים שעבוד על הרכב הנמכר או קיים עיקול המנוע את מכירתו, תתקבל הודעה על כך במחשב, אחרת יתקבל מיד אישור להעברת הבעלות על הרכב.

קנייה בטוחה מקבוצת תמיר

קבוצת תמיר הוקמה בשנת 1972 ומתמחה בשירותי מכירת רכב מליסינג ומציעה מגוון מבצעי רכב יד שניה, השכרה וטרייד אין. החברה מחויבת לשירות יוצא דופן ומעניקה לכל לקוחותיה יחס אישי וחם, בנוסף החברה מציעה מגוון פתרונות מימון לקניית רכבים יד שנייה או יד ראשונה. כחברה מובילה ובעלת מוניטין גבוה וניסיון רב בענף הטרייד אין ובשאר שירותי הרכב, כל לקוח זוכה לשירות מתקדם ומותאם אישית, לשקיפות מלאה, לביטחון ולשביעות רצון מלאה 
 

כתבות נוספות:

האם כדאי לטפל ברכב במוסך מורשה או לא?
חזור