צור קשר

האם ליסינג פרטי משתלם? כל האמת

טיפים חשובים שיעזרו לכם להחליט

ישראלים רבים רוכשים רכב בליסינג, אך הזמן עובר מהר ובתום תקופת החכירה, עליהם לקבל החלטה האם לקנות את הרכב, לבחור עסקה חדשה או לסיים את העסקה ולהחזיר את הרכב. קניית רכב מליסינג זו החלטה מחייבת ולא פשוטה, לכן חשוב להבין את ההשלכות של כל בחירה בין האפשרויות הקיימות. אין ספק שחברות ליסינג פרטי מציעות הצעה שקשה לסרב לה, רכב חדש בתנאי מימון נוחים אולם בנוגע לשאלה האם ליסינג פרטי משתלם, צריך להבין את משמעויות העסקה לעומק, להבין את ההשלכות הכלכליות וכמובן לבחון האם התועלות בקניית רכב במימון כזה טובה עבורך.
 

קניית רכב בליסינג מימוני


בעולם הליסינג יש שתי עסקאות עיקריות - ליסינג תפעולי וליסינג מימוני. רוב העסקאות כיום מבוססות על שיטת הליסינג המימוני, בעוד שליסינג תפעולי מתאים בעיקר לעובדי חברות מאחר והעסקה כוללת כיסוי ביטוחי, טיפולים לרכב, תחזוקה וחבילת אבזור בכפוף לחוזה. 

עסקת ליסינג מימוני, המכונה גם ליסינג פרטי, מיועדת למי שאין ביכולתו אפשרות לרכוש רכב חדש במחיר מלא ובתשלום אחד. במקום לקחת הלוואה בבנק בוחרים עסקת ליסינג מחברה אמינה, משלמים מקדמה בשיעור של כ-30%, משלמים מדי חודש תשלומי החזר נמוכים. לעיתים לאור היקף העסקאות של חברות הליסינג הם יכולים להעניק הצעה בריבית יחסית נמוכה מאוד. 
 
בסיום תקופת חכירת הרכב יש בפני הלקוח שלוש אפשרויות:

  • תשלום יתרת הסכום והעברת הבעלות על הרכב על שם הלקוח.
  • סיום העסקה והחזרת הרכב.
  • החזרת הרכב הנוכחי, בחירת רכב חדש וחתימה על עסקת ליסינג חדשה.
 
לכל החלטה יש השפעה על הלקוח, במידה ובחר לרכוש את הרכב עליו לדעת כי הרכב יירשם על שמו כיד שנייה מאחר וחברת הליסינג מופיעה כיד ראשונה, לכן שווי הרכב נפגע. במידה ובחר בסיום העסקה עליו להחזיר את הרכב ולהיערך לכך בהתאם כדי לא להישאר ללא יכולת התניידות ברכב פרטי, ועליו לבדוק האם יש קנסות בגלל קילומטרז' גבוה. האפשרות השלישית נחשבת לאופציה מועדפת בקרב רבים מאחר וממשיכים לנהוג ברכב חדש ומשלמים תשלומי החזר חודשיים נמוכים. 
 
כדי לסייע לכם להחליט האם לקנות את רכב הליסינג שלכם, יש מספר שאלות שעליכם לשאול את עצמכם, ובהתאם לתשובות תוכלו לקבל החלטה שקולה ועניינית.

האם הרכב עונה על הצרכים שלכם עכשיו ובעתיד הקרוב?

רגע לפני שאתם מחליטים האם לקנות את רכב הליסינג שלכם או לא, כדאי לבדוק היטב האם הרכב משרת אתכם נאמנה ועונה על כל הדרישות שלכם. לפעמים קונים רכב מדגם מסוים בעסקת ליסינג אך לאחר כמה זמן מעוניינים לשדרג את המכונית מאחר והרכב כבר מיושן, פחות בטיחותי, רמת האבזור שלו אינה מספיקה עבורכם או המשפחה התרחבה ואתם זקוקים לרכב גדול ומרווח יותר.

לכל אדם יש מערכת שיקולים מעט שונה בעת רכישת רכב חדש לשימוש פרטי או עסקי, עם הזמן הצרכים משתנים, לכן בתום תקופת החכירה יתכן ועדיף לכם לסיים את העסקה הנוכחית ולבחור רכב אחר שעונה על הדרישות העדכניות. חשוב לשים לב גם לשיקולים כמו חוויית נהיגה, טכנולוגיות הבטיחות המותקנות ברכב, קילומטרז' גבוה, מצב כללי - פנימי וחיצוני, וכדאי לבדוק האם הוצאות התחזוקה צפויות לעלות מאחר והרכב מתיישן. 

כמו כן, חשוב לזכור כי בתום תקופה החכירה מחברת הליסינג, עומדת להסתיים גם תקופת האחריות, לכן כל הוצאות התחזוקה והטיפולים לרכב עומדים לצאת בקרוב מכסכם הפרטי. יש המעדיפים לנהוג ברכב חדש עם אחריות כדי ליהנות משקט נפשי ומחיסכון בעלויות הטיפולים, אך לכל אדם ישנם שיקולים מעט שונים, ועליכם לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורכם.

מהו שווי הרכב בתום תקופת החכירה?

לבטח אתם יודעים כי מחירון הרכב מושפע בין השאר גם ממספר הידיים שהרכב החליף, ויש השפעה משמעותית על מחיר הרכב בגלל הליסינג. ראוי לציין כי רכב חדש מאבד מערכו אחוזים רבים מדי חודש, אם קניתם רכב שעלותו 120,000 ₪, לאחר שלוש שנים ערכו עשוי להיות כ-80,000 ₪, בעוד שרכב יד 2 שנקנה בעסקת ליסינג מאבד שווי מהר יותר. 

במחירוני הרכב המקובלים בארץ נהוג להפחית 5% משוויו של רכב חדש שנקנה בעסקת ליסינג, כל עוד זהו רכב חדש לגמרי עם 0 ק"מ. בעסקת מכירה של רכב משומש בתום עסקת ליסינג, כאשר הרכב נרכש בעסקה שאינה מהקילומטר הראשון, נהוג להפחית 8% מהמחירון.
כמו כן, אם הרכב משמש אתכם בעסק ומס הכנסה מכיר בהוצאות הרכב שלכם, עליכם לשם לב לנושא הפחת. במקרים מסוימים מס הכנסה מכיר בפחת כהוצאה מוכרת, ועשויה להיות לכך השפעה על החלטתכם כיצד לנהוג בתום תקופת החכירה. 

האם צפויים לשלם קנסות כתוצאה מהפרת חוזה הליסינג?

רבים אינם מעיינים בסעיפי חוזה עסקת הליסינג, וכאשר העסקה מסתיימת אתם עלולים לגלות כי הפרתם תנאים שונים בחוזה, לדוגמה קילומטרז' גבוה, פגיעות משמעותיות ברכב וכיוצא בזה. בהתאם לתנאי החוזה, אתם עלולים לשלם קנסות. לכן, חשוב לבדוק האם הפרתם תנאים מסוימים בחוזה, ובמידה וכן מהו הקנס שעליכם לשלם לחברת הליסינג. יש לשקלל את עלות הקנסות במערכת השיקולים לקבלת ההחלטה האם לרכוש את הרכב בתום תקופת הליסינג. 

האם אפשר להתמקח על מחיר הרכב?

חברות הליסינג נמצאות בתחרות גבוהה, כדאי לנצל זאת ולנסות לנהל מו"מ על מחיר הרכב. אם תצליחו לקבל הנחה משמעותית ביתרת הסכום שעליכם לשם כדי להעביר את הרכב לבעלות מלאה על שמכם, יתכן וזו עסקה כלכלית משתלמת שלא כדאי לפספס. כך תוכלו גם למזער את ההפסד בשווי הרכב לאורך השנים כאשר תחליטו למכור אותו בשוק הפרטי ולא בעסקת ליסינג נוספת או בעסקת טרייד אין יד שניה.

לסיכום, קניית רכב מליסינג בתום תקופת החכירה מחייבת אתכם לשקול פרמטרים שונים, רגשיים וחומריים, כדאי גם לבדוק האם ניתן להאריך את תקופת החכירה, ולמעשה לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר. זו אינה החלטה פשוטה, לכן כדאי להיעזר באנשי מקצוע מנוסים ויש לכלול את כל השיקולים הענייניים כדי לקבל החלטה נכונה ומותאמת אישית.
 

מומלץ גם לקרוא עוד על היתרונות של יד שניה מליסינג