צור קשר

5 דברים שצריך לבדוק לפני רכישת רכב יד שניה


זה לא משנה אם אתם קונים את הרכב מיד פרטית או מבצעי טרייד אין רכב יד שניה,  קניית רכב מליסינג, או קניית רכב בתשלומים ובעיקר אם אתם מתכננים לרכוש רכב יד שניה, חשוב מאוד לבצע בדיקה של הרכב במכון רישוי, כדי לוודא שאתם באמת עושים עסקה מצוינת.

סמוך על סמוך

אם אתם לפני קניית רכב יד שניה, חשוב מאוד שתעשו בדיקה לרכב לפני שאתם רוכשים אותו, על מנת לוודא שהוא תקין וכשיר לנסיעה בטיחותית. גם אם נדמה לכם שאולי אפשר לוותר על הבדיקה, כדאי מאוד שזה יישאר בגדר הנדמה לכם ושבכל מקרה תבצעו את הבדיקה. אם אתם שואלים למה – אלה הסיבות:

•לא תמיד מה שרואים הוא נכון – יכול מאוד להיות שפגשתם במוכר מקסים שנראה לכם מאוד אמין, אבל יכול להיות שהוא רק נראה כזה – וכבר קרו מקרים כאלה. 

•לא תמיד יודעים את האמת – גם אם המוכר באמת אמין ולא מספר לכם מעשיות בכוונה, יכול להיות שיש דברים שהוא בעצמו לא יודע. כך למשל, אם הרכב היה מעורב בתאונה ובשבילו זו הייתה רק תאונה קלה שהצריכה תיקוני פח בלבד, יכול להיות שבבדיקה מקיפה יתגלה שגם השלדה נפגעה. 

•יש דברים נסתרים – גם אם הרכב נראה פיקס ונוסע מצוין, יכול להיות שיש דברים שלא עובדים בו כמו שצריך ושאי אפשר לראות אותם בעין- במיוחד אם מדובר ברכבים יד שניה. רק במכון בדיקה מוסמך שעובדים בו אנשי מקצוע מנוסים, יוכלו לדעת אם הרכב באמת בטיחותי או שיש דברים שצריך לתקן (או שאפילו לא כדאי לתקן ודאי לוותר על הרכישה).

לכן, לא משנה מי האדם שעומד מולכם – חשוב מאוד שיהיה מעורב בתהליך הרכישה מכון בדיקה מקצועי ומוסמך, על מנת שיספק לכם תשובות אמינות ואובייקטיביות. 

הדברים שצריך לשים עליהם דגש

לאור כל האמור לעיל, אין ספק שחשוב מאוד שהרכב יעבור בדיקה במכון לבדיקת רכבים. כשאתם מכניסים אותו למכון, חשוב מאוד שתוודאו שבודקים את הדברים הבאים:

•גיר – הגיר הוא חלק חשוב מאוד מהשמירה על בטיחות הנוסעים, שכן אם הוא לא מאפשר להעביר הילוכים אי אפשר לשלוט ברכב. אמנם בעבר היו יותר תקלות בגיר, כשהוא לא היה אוטומטי, אבל גם היום שיפוץ גירים אוטומטי הוא חלק חשוב ביותר מהבדיקה. אם צריך לתקן, חשוב מאוד שיעשו שימוש בחלפים מקוריים או תחליפים איכותיים, על מנת להבטיח שהגיר עובד כראוי ושהנסיעה איתו תהיה בטיחותית מספיק. חשוב לציין, כי הבדיקה הזאת חשובה ביותר ברכבים יד שניה, שכן הרבה פעמים הגיר נשחק ומתקלקל כתוצאה מנסיעות רבות. לכן, חשוב לבצע בדיקה של הגיר בכל מקרה, אבל בעיקר אם מדובר ברכב שנסע הרבה. 

•בדיקת הספק המנוע – במכון יבחנו את הספק המנוע ואת רמת השחיקה שלו, על מנת לדעת בדיוק באיזה מצב הרכב נמצא ואם הוא יוכל לשרת אתכם לאורך זמן.

•בדיקת הבלמים – כי לנהוג ברכב עם בלמים לא תקינים זה כמו לנהוג ברכב בלי הגה – דבר שיכול לסכן חיים.

•בדיקת מערכת הפליטה – חלק בלתי נפרד מבדיקות הרכבים חייב להיות בדיקה של מערכת הפליטה, על מנת לוודא שהרכב לא מזהם מדיי את האוויר. 
 
•בדיקת תאימות – מלבד בדיקה מכנית של הרכב, בודקים אנשי המכון גם האם בכלל אפשר לרכוש את הרכב הזה. כך למשל, כדי לדעת שהרכב לא גנוב הם משווים את פרטי הזהות שנמצאים במסמכי הרכב ומשווים למספרי השלדה והרישוי של הרכב עצמו. אם יש חוסר התאמה – ימליצו לכם לא לרכוש את הרכב ויצילו אתכם מצרה. 

בנוסף לאלה ייבדקו במהלך הבדיקה גם מערכות התאורה, מיזוג האוויר, קירור המנוע, הפליטה, האיזון וההצתה, והבודקים יוודאו גם שאין נזילות מהמערכות השונות.
כל הבדיקות האלה, ובמיוחד הבדיקה של הגיר האוטומטי, חשובות ביותר, ובלעדיהן מאוד לא מומלץ לנהוג ברכב.

חשוב לציין: אם הרכב שלכם זקוק לתיקון של מערכת הגיר, חשוב מאוד שתבצעו את התיקון אצל מומחים בשיפוץ גירים אוטומטיים, כי כאמור גיר לא תקין עלול לגרום לכך שנסיעה ברכב תהווה סכנת חיים.

תיקון גירים אוטומטיים חייב להיעשות על ידי טכנאים מוסמכים ומנוסים, ובאמצעות חלפים איכותיים בלבד, כדי שתוכלו להיות בטוחים שנעשתה עבודה טובה, ולנסוע ברכב בבטחה.

לסיכום: כשרוכשים רכב יד שניה חשוב מאוד לא לוותר על בדיקה שלו במכון מקצועי לבדיקת רכבים, על מנת לדעת שאתם בטוחים. בהצלחה ונסיעה טובה!